Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23 Aralık 1960'da Benan Yavuzkol ve Oktay İybar'ın ilk çocukları olarak Denizli'de doğdu. Anne ve babasının 13 yaşındayken ayrılması nedeniyle 1972'de anne ve anneannesiyle birlikte İstanbul'a taşındı. İstanbul Kız Lisesi’nde başladığı lise öğrenimini, Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. Liseden sonra 1982’de İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girdi; okulu dört yılda tamamladı.

Okulu bitirdikten sonra Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda amatör olarak başladığı oyunculuğu, 1980'li yıllarda Kent Oyuncuları, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular gibi tiyatro topluluklarında profesyonel olarak sürdürdü.

Sinemada ilk defa 1986'da Zeki Ökten'in Davacı adlı filminde rol aldı. 1995 yılında Yılmaz Erdoğan ile birlikte Bir Demet Tiyatro adlı TV dizisini hazırladı. TV dizisinin yanı sıra Otogargara, Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü?, Bana Bir Şeyhler Oluyor ve Haybeden Gerçeküstü Aşk adlı tiyatro oyunlarında ve Ölümsüz Aşk dizisinde rol aldı. Vizontele, Vizontele Tuuba, Organize İşler, Neredesin Firuze, O... Çocukları, Eyvah Eyvah ve Kış Uykusu filmlerinde başrol oynadı.

1987'de Magazin Gazetecileri Derneği tarafından "Yılın Televizyon Yıldızı" seçildi. 1993'te Tersine Dünya adlı filmdeki rolü ile Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülü aldı. Vizontele ile Altın Portakal; Neredesin Firuze ile Sadri Alışık ve SİYAD ödüllerini kazandı.

Ağustos Böceği ve Karınca

Minik karınca yaz sıcağına aldırış etmeden soğuk kış günlerine hazırlık yaparken, ağustos böceği ona şarkılar söyler. Karınca bu durumdan hoşnut değildir. Herkesin kendisi gibi hiç durmadan çalışmasını beklemektedir. Peki ya herkesin aynı işi yaptığı yerde şarkıları kim çalıp söyler? Ya şarkı söylemek de bir iş ise...