Oktay Kaynarca

1965 yılında Malatya'da doğdu. Babası Malatya’lı, annesi ise Elazığ’lıdır. Annesi ve babası Almanya'da çalıştığı için İstanbul'un Üsküdar ilçesinde yaşayan anneannesinin yanında büyüdü. Üsküdar Lisesi'nde başladığı ortaöğrenimini Hopa Lisesi'nde tamamladı. Fiat fabrikasında elektrikçi olarak çalıştı. Bu sırada konservatuvar sınavlarına hazırlandı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girerek Tiyatro Ana Bilim Dalı'nda oyunculuk eğitimi aldı. 1991 yılında mezun oldu.

2001-2002 yılları arasında TRT’de yayınlanan Yeditepe İstanbul adlı dizide Ferhan karakterini canlandırdı. Kurtlar Vadisi adlı dizide Süleyman Çakır karakteri ile tanındı. Kuzey Rüzgârı, Adanalı, Sakarya Fırat ve Ustura Kemal dizilerinde üstlendiği rollerle dizi oyunculuğuna devam etti. Türkiye'de 2010’lu yılların en fazla izlenen dizilerinden Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ da ‘Hızır Çakırbeyli’ karakterini canlandırdı. 

Sinemada Yengeç Sepeti filmindeki rolü ile 31. Altın Portakal Film Festivali'nde, Bumerang Cehennemi'ndeki rolü ile 39. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'ne değer görüldü.

Çirkin Ördek Yavrusu

Çirkin ördek yavrusu talihsizdi çünkü farklı olmayı kusur sayanların arasında doğdu. Çirkin ördek yavrusu ne yapsın, düştü yollara, kendi gibi çirkinlerin yaşadığı yeri bulmaya.